In memoriam

Můj splněný dětský sen, moje milovaná Bernyska ukončila bez cizí pomoci v mém náručí svoji životní pouť a odešla za svými dvěma dcerami Angelou a Anabel. Bylo jí 9 let, pořád to moc bolí, i když počkala než přijdu domů a rozloučila se se mnou …

Bernys, Bedřiška, Béďa, moje věrná přítelkyně mi celý svůj život dával nadstandardně vše co jsem si s ní chtěla splnit. Bohužel osud nám vyměřil podle mého málo času, ovšem měřeno psími léty zemřela v 85. Karcinom plic byl velmi progresivní, ale díky vhodné léčbě žila aktivně do posledního dne, ještě v poledne loudila něco od oběda – ano, dostala mňamku. Sama se rozhodla, že je čas odejít. Večer v 19,45 vydechla naposledy se mnou ve svém pelíšku a vypadala chvilku před tím velmi spokojená.

Měly jsme spolu i na psí poměry velmi výjmečný vztah a já jsem moc ráda, že jsme se kdysi vzájemně vybraly. Všechny naše odchovy ponesou dál do světa její jméno. Bedříšku, už tě musím nechat jít, ale nikdy na tebe nezapomenu!

BERNYS QUEEN ELSA
ČMKU/BSP/3378/03/06
*30.4.2003 – +30.5.2012
DKK: 0/0 A

Bernyska se těšila pevnému zdraví a v rodě měla i dlouhověkost. Povahou byla klidná, vyrovnaná a mě, své paničce, naprosto oddaná. Její mamina Ambra z Milešovské salaše se narodila 17.6.1999 a zdravá oslavila své 11-tiny! V 7 letech úspěšně odchovala svůj poslední vrh a předala své dceři schopnost přirozeně porodit mnohočetné vrhy. 30.8.2010 musela být uspána kvůli neoperovatelnému zhoubnému nádoru na zadní noze. Bernys měla 2 vrhy – 23 štěňátek / 3 mrtvé, podrobnosti zjistíte v sekci „Štěňata“. Taťka šampion Německa Othello vom Lenzgraben, narozený 26.5.2000 absolvoval 50 výstav a stal se i televizní hvězdou po boku fotbalové legendy Franze Beckenbauera a populární bavorské herečky Ruth Drechsel. Účinkoval i v reklamě na Mc Donalds, více na (http://www.lenzgraben.heinrich-media.com/). Babička Ingar vom Lenzgraben porodila 7 vrhů a dožila se 8 a půl roku. Česká prababička Conny Dartei zemřela 2 měsíce po svých 10-tých narozeninách a babička Ariela Bakaon se narodila 8.4.1997, porodila 3 vrhy a zemřela 18.4.2010. Bylo jí 13 let!!!

PP si otevřete zde – Rodokmen

Výstavy

25.7.2004 Česká národní výstava psů všech plemen Mladá Boleslav – VÝBORNÁ 2
Posudek – fena dobrého formátu, pevné konstituce s dobře modelovanou hlavou, strmější úhlení pánevních končetin, prostorná mechanika pohybu, dobrá struktura srsti, v dobré výstavní kondici.

22.5.2005 Nord bohemia canis FCI – CACIB Litoměřice – VÝBORNÁ 3
Posudek – dobrý formát, silná kostra, dobře modelovaná hlava, strmější úhlení, dobrá mechanika pohybu.

Bohužel i naše první odchovaná holčička nás už opustila, dožila se 7 let a 9 měsíců (lidských 73 ) a selhané ledviny jí tak nedovolily stát se veteránkou, ale stejně jako její maminka zemřela obklopena námi bez cizí pomoci ve svém pelíšku první hodinu po poledni. Pro svůj odchod za Duhový most si vybrala emočně vypjatou dobu, Vánoce…AIDA FROM BERNICE HOME
ČMKU/BSP/4997/06/09
*20.3.2006 – +26.12.2013
DKK: 1/2 DLK: 0/0

Aidula si pro svůj příchod na svět  vybrala 1 hodinu ranní první jarní den v březnu 2006 jako 10-té štěňátko. Její maminka Bernys rodila už od 7-mé hodiny předešlého dne, všichni jsme byli pořádně vyčerpaní, ale Aidunka svým temperamentem okamžitě vzbudila nás i všechna předchozí štěňátka a za mohutného kníkání se vrhla na nabízený cecík. Řekla jsem Bernysce, že takovéhle ať si tam už nechá, že „prudiče mi nechceme“, hi. Jméno dostala podle mého prvního psa střední černé kníračce Aidě ze Šárčina údolí a v tu chvíli bylo jasné, že u nás zůstane napořád! Tak, jak se předvedla ve chvíli svého narození, se chovala po celý  život. Paleta jejích zvuků byla nepřeberná a životního elánu i sebevědomí měla na rozdávání!Jejím tatínkem byl Český šampion Alf z Vrbenských hrází, který se narodil 2.5.2000, více v sekci „Štěňata“. V 8 letech byl ještě aktivním krycím psem za nímž jezdily i feny z ciziny (http://www.psi.horovi.net/ ), dožil se 9 let – mrtvice s následkem ochrnutí pánve. Arťa, tak mu říkali páníčci, byl čtvrtý v linii šampionem a do své smrti měl neudolatelný temperament, který plně předal své dceři. Babička Bessy od Todeňské studánky, narozená 16.7.1997, vyhrála na Klubové výstavě v roce 2006 třídu veteránů a dožila se krásných 10,5 let. Pradědeček Interchampion Cito z Gandlyho dvora dělal své paničce radost 12 let. Praprababička Nella z Gandlyho dvora narozená 4.1.1991 a prababička Essi Mara narozená 21.1.1988 žily 10 let. Jak jsme zjistili při jejím prvním vrhu, zdědila i mateřské vlohy po babičce Ambře z Milešovské salaše. 

PP si otevřete zde – Rodokmen

Výstavy

Aidula dostala pokaždé pěkný posudek, ale výsledná známka byla Velmi dobrá. Všichni 3 rozhodčí se shodli, že její přednosti jsou velmi pěkná hlava, plnochrupá s nůžkovým skusem, korektní postavení hrudních i pánevních končetin, dobrá mechanika pohybu, rovná srst, milá povaha.  
Dále rozhodčí uvedli:
7.10.2007 Mezinárodní výstava v ČB – středně velká a silná fena, ocas vysoko nesený za pohybu, přestavěná záď
18.11.2007 Mezinárodní výstava v Praze – v příliš blahobytné kondici, volnější hřbetní linie
23.3.2008 Mezinárodní výstava v Praze – drobnější fena, přestavěná v hřbetní linii, v pohybu vysoko nesený ocas